feja islame

Eselamu alejkum. Vellezer muslimane! ne kete forum do te gjeni shum materiale te fese islame.... allahu ju shperblefte!
 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 AKIDEJA E EHLUS SUNEH DHE XHEMAATIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 95
Join date : 22/03/2011

MesazhTitulli: AKIDEJA E EHLUS SUNEH DHE XHEMAATIT   Tue Mar 22, 2011 5:30 pm

AKIDEJA E EHLUS SUNEH DHE XHEMAATIT

Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit.

Falenderimi i qoftë Allahut Zotit të botëve, bekimet dhe paqja qofshin mbi Pejgamberin që nuk ka ditur shkrim e as lexim, familjen e tij, shokët e tij dhe përmbi të gjithë ata që jetojnë sipas rrugës së tij deri në Ditën e Gjykimit.

HYRJE

Akideja është shtylla mbi të cilën ngrihet Islami. Nëse shtylla është e saktë dhe rregullt, atëherë edhe ndërtesa ka me qenë e saktë dhe e rregullt. Nuk kanë ndodhur mangësitë në shoqërinë Islame vetëm se për shkak të dobësimit të akides te shumë prej muslimanëve.

Fjala AKIDE ka dy kuptime:

1. Në gjuhë nënkupton lidhje, përsosmëri, mbyllje me forcë.2. Në fe nënkupton besimin e qartë dhe të patundur, i cili del nga thellësia e shpirtit dhe nuk përzihet e as nuk lë vend qoftë edhe për më të paktin dyshim.

PËRSE E MËSOJMË AKIDEN

Për këtë do të mbështetemi në dhjetë pika:

1. Vlera dhe nderi i një diturie varet nga objekti i saj.2. Prej rëndësisë së madhe që ka mësimi i Akides, selefët e kanë quajtur “El Fikhul Ekber”, Fikhu më i madh.3. Lumturia e kësaj bote dhe e botës tjetër është e lidhur me Akiden.4. Pranimi i punëve është lidhur me Akiden e saktë.5. Nuk ka shpëtim në botën tjetër vetëm se me Akiden e pastër.6. Njeriu me Akiden e pastër lirohet nga adhurimi i robërve duke shkuar në adhurimin e Krijuesit të robërve.7. Është thirrja e parë e të gjithë të Dërguarve.8. Është e para detyrë mbi çdo njeri të ngarkuar “mukel-lef”.9. Kjo është gjëja e fundit me të cilin njeriu e mbyll jetën e tij.10. Nëse do ta lexonim Kuranin do të gjenim se ai i gjithi është Akide dhe Teuhid.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://fejaislame.forumarabia.com
 
AKIDEJA E EHLUS SUNEH DHE XHEMAATIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
feja islame :: Your first category :: akideja-
Kërce tek: