feja islame

Eselamu alejkum. Vellezer muslimane! ne kete forum do te gjeni shum materiale te fese islame.... allahu ju shperblefte!
 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A e kam obligim ta thërras ezanin?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 95
Join date : 22/03/2011

MesazhTitulli: A e kam obligim ta thërras ezanin?   Tue Mar 22, 2011 5:55 pm

Pyetje: Selamu Alejkum. Une jetoj ne nje shtet te evropes, mirepo ketu normalisht nuk ka xhami si ne Shqiperi (e kemi xhamine por nuk hapet 5 kohet). Pyetja ime eshte per sa i perket ezanit, une namazet i fal ne shtepi shumicen por a e kam obligim ta therras ezanin apo jo, dhe nese e kam obligim eshte ky obligim qe nese e le e ben namazin te pavlefshem apo thjesht bej mekat duke lene nje obligim?

Përgjigje: Ue alejkum selam ue rahmetullah! Falënderimi i takon vetëm Allahut dhe salavatet më të mira janë për Profetin tonë.

Është detyrë për musimanët e atij vendi që të hapin xhaminë në pesë kohët e namazit dhe të thërrasin ezanin në të. E nëse nuk e veprojnë këtë gjë ata marrin të gjithë gjynah (d.m.th: ata që e kanë xhaminë pranë aq sa bëhet detyrë për ta namazi me xhemat sikur të ishte xhamia hapur) sepse thirrja e ezanit është farz kifaje.Ndërsa, nëse falesh në shtëpi vetëm si në rastin që po tregon, nuk e ke detyrë të thërrasësh ezan, por është e pëlqyeshme dhe nëse e le ke rënë në mekruh, por namazi është mëse i saktë edhe nëse falesh tëre jetën në këtë formë. Allahu e di më mirë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://fejaislame.forumarabia.com
 
A e kam obligim ta thërras ezanin?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
feja islame :: Your first category :: pyetje-pergjigje-
Kërce tek: