feja islame

Eselamu alejkum. Vellezer muslimane! ne kete forum do te gjeni shum materiale te fese islame.... allahu ju shperblefte!
 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A ESHTE E LEJUAR NJE FEMER ME MBULESE TE VESHE PANATOLLONA?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 95
Join date : 22/03/2011

MesazhTitulli: A ESHTE E LEJUAR NJE FEMER ME MBULESE TE VESHE PANATOLLONA?   Tue Mar 22, 2011 6:00 pm

Pyetje: Eselamun alejkum, desha te di se a eshte e lejuar qe nje femer me mbulese te veshe pantolla? Kam lexuar se nje femer qe i perngjan nje mashkulli eshte e mallkuar si nga ana e All-llahut dhe e pejgamberit. Zoti ju shperblefte.

Përgjigje: Alejkum selam! El hamdulilah ues-salatu ues-selamu ala resulilah ua ala alihi ue sahbihi exhmein ue bad:

Veshja e pantallonave para burrave të huaj nuk lejohet për gruan myslimane, sepse kjo bie ndesh me rregullat e mbulesës islame.

Ndërsa para njerëzve të saj mendoj se gruas i lejohet të veshë pantallona, por jo të ngushta, por të gjera aq sa nuk i tregojnë pjesët e trupit të saj.

Hadithi që tregon është i saktë e transmeton Tirmidhiu nga Ibn Abasi se Profeti salallahu alejhi ue selem ka thënë: "I ka mallkuar Allahu ata burra që duan të bëhen si gratë dhe ato gra që duan të bëhen si burrat."

Por, nuk mendoj se veshja e pantallonave të cilat i veshin gratë zakonisht është e ndaluar, nuk shoh në këtë gjë përngjasim, sepse pantallonat janë veshje që i veshin edhe gratë edhe burrat. Këtu flasim kur gruaja i vesh ato para njerëzve që u lejohet ta shohin atë pa shami, ndërsa para të huajve nuk i lejohet veshja e tyre absolutisht. Allahu e di më mirë.

Abdurrahim Balla

www.teuhidi.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://fejaislame.forumarabia.com
 
A ESHTE E LEJUAR NJE FEMER ME MBULESE TE VESHE PANATOLLONA?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
feja islame :: Your first category :: pyetje-pergjigje-
Kërce tek: