feja islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
feja islame

Eselamu alejkum. Vellezer muslimane! ne kete forum do te gjeni shum materiale te fese islame.... allahu ju shperblefte!
 
ForumLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 A i lejohet besimtarit me synu te mirat e Xhenetit perpara se te beje veprat e mira?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin



Numri i postimeve : 95
Join date : 22/03/2011

A i lejohet besimtarit me synu te mirat e Xhenetit perpara se te beje veprat e mira? Empty
MesazhTitulli: A i lejohet besimtarit me synu te mirat e Xhenetit perpara se te beje veprat e mira?   A i lejohet besimtarit me synu te mirat e Xhenetit perpara se te beje veprat e mira? Icon_minitimeTue Mar 22, 2011 10:54 pm

Es selamu alejkum we rrahmetullah we berekatuhu

Kjo pyetje ka te beje me sinqeritetin ndaj Allahut dhe cfare duhet te synoje robi para se te beje nje veper ne menyre qe ajo te jete e sinqerte dhe e pranuar tek Allahu.

Kam degjuar se kur robi i ben veprat per te fituar te mirat e Xhenetit dhe jo duke synuar mundsin me pa Allahun ne Xhenet pasi kjo eshte kenaqsia me e madhe
atehere kjo nuk esht ne rregull e ktu nuk ka sinqeritet per faktin se prap ti i ben veprat per interesat e tua.

Porse mund te ndodh qe robi psh per ta inkurajuar veten e vet per te bere vepra te mira e shtyn ate duke menduar psh. Beje kete veper se do te shperbleje Allahu ne Xhenet inshaAllah.

Gjithashtu dhe Allahu qe na i ka permend ne Kuran te mirat e Xhenetit ne menyre qe ne te na pelqejm e te shpresojm se do ti fitojm ato n.q.s bejm ashtu sic Ai kerkon,

Pra a eshte gabim kur i synon ato nderkoh qe ben nje veper apo duhet synuar vetem mundsia per me pa Allahun ne Xhenet?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://fejaislame.forumarabia.com
 
A i lejohet besimtarit me synu te mirat e Xhenetit perpara se te beje veprat e mira?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A më lejohet që t`i shërbej babait të burrit tim...
» A më lejohet që t`ia blej babait cigaret kur ai me urdhëron?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
feja islame :: Your first category :: pyetje-pergjigje-
Kërce tek: