feja islame

Eselamu alejkum. Vellezer muslimane! ne kete forum do te gjeni shum materiale te fese islame.... allahu ju shperblefte!
 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A më lejohet që t`ia blej babait cigaret kur ai me urdhëron?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 95
Join date : 22/03/2011

MesazhTitulli: A më lejohet që t`ia blej babait cigaret kur ai me urdhëron?   Tue Mar 22, 2011 10:56 pm

Pyetje :
A më lejohet që t`ia blej babait cigaret kur ai me urdhëron për t`ia blerë ato ?

Përgjigje :
Nuk të lejohet që ti blesh babait tënd asnjë gjë nëse përdorimi i saj është harram, qoftë kjo, duhan, alkohool etj edhe nëse të urdhëron, pasi është vertetuar nga Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem) që ka thënë:
Nuk i bindesh krijesës në kundërshtim të Krijuesit.1

Gjithashtu ka thënë Profeti (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem):
Bindja, është në gjërat e lejuara dhe të mira.2
Dhe ju, duhet ta këshilloni atë dhe ti arsyetoheni (në mos blerjen e këtyre gjërave të ndaluara) në mënyrën më të mirë.

Me All-llahun qëndron suksesi dhe All-llahu dërgoftë bekime dhe përshëndetje mbi Profetin tonë Muhammed (salall-llahu alejhi ue ala alihi ue sel-lem), mbi familjen dhe shoqëruesit e tij.

1. Transmeton:Imam Ahmedi: 5/66.
2. Imam Bukhariu, Kapitulli i ligjeve: 7145. Etj.

Burimi:
Fetaua Lexhnetil Da`imeh Lil Buhuthil I`lmije Uel Ifta
Vëllimi:13, Faqja: 65, Pyetja nr: 4, Fetua nr: 3102
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://fejaislame.forumarabia.com
 
A më lejohet që t`ia blej babait cigaret kur ai me urdhëron?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
feja islame :: Your first category :: pyetje-pergjigje-
Kërce tek: