feja islame

Eselamu alejkum. Vellezer muslimane! ne kete forum do te gjeni shum materiale te fese islame.... allahu ju shperblefte!
 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A më lejohet që t`i shërbej babait të burrit tim...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 95
Join date : 22/03/2011

MesazhTitulli: A më lejohet që t`i shërbej babait të burrit tim...   Tue Mar 22, 2011 10:59 pm

U pyet shejhu Muhamed bin Salih el Uthejmini:
A më lejohet që t`i shërbej babait të burrit tim (vjehrrit) i cili nuk ka tjetër që të përkujdeset për të përveç burrit tim. A lejohet që ta laj atë?

Përgjigje:
Shërbimi që ti i bën vjehrrit tënd është diçka për të cilën meriton të lavdërohesh sepse kjo është bamirësi dhe mirësjellje që t i bën ndaj këtij të moshuari dhe në të njëjtën kohë është mirësjellje ndaj burrit tënd. Të lejohet që ta lash përveç organeve gjenitale, të cilat nuk të lejohet që ta lash në atë pjesë nëse është në gjendje që të pastrohet vetë në atë pjesë të turpshme, kurse n.q.s as këtë ai nuk e bën dot atëherë të lejohet që ta pastrosh dhe aty por me kusht që të përdorësh doreza që të mos kesh kontakt të drejtpërdrejtë me auretin e tij. Gjithashtu duhet të ulë shikimin sepse nuk i lejohet të shohë auretin e dikujt përveç bashkëshortit dhe e kundërta.


(Marrë nga libri: Fetaua el mer`etil muslimeh, fq 418).


Marrur nga:
www.Udha e Besimtareve.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://fejaislame.forumarabia.com
 
A më lejohet që t`i shërbej babait të burrit tim...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
feja islame :: Your first category :: pyetje-pergjigje-
Kërce tek: