feja islame

Eselamu alejkum. Vellezer muslimane! ne kete forum do te gjeni shum materiale te fese islame.... allahu ju shperblefte!
 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 A duhet ti duam mohuesit apo ti ndihmojmë ata?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 95
Join date : 22/03/2011

MesazhTitulli: A duhet ti duam mohuesit apo ti ndihmojmë ata?   Tue Mar 22, 2011 11:10 pm


es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu

Pa dyshim që duhet t´ju duam të miren (udhezimin) edhe mohuseve pershkak se Muhamedi salallahu alejhi ue selam ka ardhur meshire per gjith njerzimin siq ka thene Alllahu i lartesuar: Dhe Ne nuk të kemi dërguar ty (O Muhammed) veçse si përkujtim mëshire për gjithë (për njerëzit, për xhindet dhe për gjithë ç’është krijuar në gjithësi). (El Enbija’ 107)

Allahu thote per umetin e Muhamedit salallahu alejhi ue selam: Ju (besimtarë të vërtetë të Islamit dhe ndjekës të vërtetë të rrugës së Muhammedit alejhi selam) jeni njerëzit më të mirë të të gjitha kohëve të njerëzimit: Ju urdhëroni Ma’rufin (të njohurën, Islamin dhe gjithë çfarë përmban ai) dhe ndaloni Munkerin (mosbesimin, mohimin, besimin në shumë perëndi e tjer dhe gjithë çfarë ndalon Islami), dhe vërtet ju besoni në Allahun.... (Al Imran 110).

Enesi radiallahu anhu thotë: “Një djalë i ri çifut shërbente te i Dërguari i All-llahut dhe një ditë u sëmur. Profeti salallahu alejhi ue selam erdhi ta vizitojë, u ul afër kokës së tij dhe i tha: “Pranoje Islamin!” Djaloshi e shikoi babain e vet, i cili ishte prezent. I ati i tha: “Dëgjoje Ebul Kasemin!” Djaloshi e pranoi Islamin. Profeti salallahu alejhi ue selam atëherë doli duke thënë: “Falënderimi i qoftë All-llahut, i cili e shpëtoi nga zjarri i Xhehennemit”. (Buhariu)

Ne e kemi per obligim qe t´jua tregojme te verteten po nese ata rrefuzojne atehere Allahu nuk i do mohuesit siq ka thene Allahui lartesuar: Thuaj: “Bindjuni Allahut dhe të Dërguarit (Muhammedit alejhi selam).” Por në qoftë se ata shmangen, atëherë Allahu nuk i do mohuesit.” (Al Imran 32).

Thote Allahu i madheruar: O ju që keni besuar! Kujdesuni për veten tuaj. Në qoftë se ndiqni udhëzimin e drejtë, në qoftë se përqafoni të drejtën (Islamin me urdhërat e detyrimet e tij), në qoftë se ndaloheni prej të keqes (mohimit, mosbesimit, besimit në shumë zota e tjer dhe ndalimet tjera të Islamit), atëherë asnjë e keqe nuk do t’ju vijë juve nga ata që janë në rrugë të gabuar e në humbje. Kthimi juaj i të gjithëve është tek Allahu, pastaj Ai do t’ju njoftojë ju me gjithçka që ju keni bërë. (El Maideh 105).

Ebu Bekri radiallahu anhu e shpjegoi këtë ajete në një hutbe duke thënë:
“O njerëz, vërtet ju e lexoni këtë ajet dhe e aplikoni aty ku ai nuk përket, sepse e kam dëgjuar Pejgamberin (salallahu alejhi ue selam) duke thënë: Vërtet, kur njerëzit e shohin keqbërësin dhe nuk e ndalojnë atë, Allahu do t’i godasë me një dënim të përgjithshëm.”

Shpresoj qe ju kame afru pergjigjies se kesaj pyetje.

Allahu e din me se miri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://fejaislame.forumarabia.com
 
A duhet ti duam mohuesit apo ti ndihmojmë ata?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
feja islame :: Your first category :: pyetje-pergjigje-
Kërce tek: