feja islame

Eselamu alejkum. Vellezer muslimane! ne kete forum do te gjeni shum materiale te fese islame.... allahu ju shperblefte!
 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 cfare eshte imani-besimi?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 95
Join date : 22/03/2011

MesazhTitulli: cfare eshte imani-besimi?   Tue Mar 22, 2011 11:19 pm

Imani është: Të besuarit me zemër (kjo përfshin të besuarit në Allahun, në melaiket e Tij, në librat e Tij, në pejgambërët e Tij, në Ditën e Gjykimit dhe të besuarit në caktimin e Allahut etj.), të shqiptuarit me gojë (shehadeti) dhe kryerja e veprave (namazi etj.).

8.Sa dhe cilat janë kushtet e Besimit - Imanit ?

- Feja Islame ka gjashtë kushte të Besimit (Imanit), e ato janë:

1.Besimi në Allahun

2.Besimi në melaiket e Tij

3.Besimi në librat e Tij

4.Besimi në pejgamberët e Tij

5.Besimi në Ditën e Gjykimit

6.Besimi në caktimin e Allahut
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://fejaislame.forumarabia.com
 
cfare eshte imani-besimi?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
feja islame :: Your first category :: pyetje-pergjigje-
Kërce tek: