feja islame

Eselamu alejkum. Vellezer muslimane! ne kete forum do te gjeni shum materiale te fese islame.... allahu ju shperblefte!
 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kapitulli i pastërtisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 95
Join date : 22/03/2011

MesazhTitulli: Kapitulli i pastërtisë   Tue Mar 22, 2011 11:21 pm

Si veprohet në marrjen e abdesit: Më ka treguar Jahja nga Maliku, e ky nga Amër bin Jahja el Mazini, e ky nga babai i tij, i cili i ka thënë Abdullah bin Zejd bin Asimit, gjyshit të Amër bin Jahja el Maziniut, i cili në të njëjtën kohë ishte nga shokët e të dërguarit të Allahut (Paqja dhe lavdërimet e Allahut qofshin me të!): A mund të më tregosh se si merrte abdes i dërguari i Allahut (Paqja dhe lavdërimet e Allahut qofshin me të!)? Abdullah bin Zejd bin Asim tha: Po. Ai kërkoi një enë për të marë abdes, përveshi mëngët dhe si fillim lau duart nga dy herë. Futi ujin në gojë dhe në hundë tri herë, më pas lau fytyrën tri herë, pas kësaj lau duart deri në bërryl nga dy herë. I dha mes'h kokës me të dyja duart, duke e filluar nga pjesa e përparme deri pas qafës e pastaj i kthente përsëri në gjendjen e mëparshme nga ku kishte filluar mes'hin, dhe në fund lau këmbë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://fejaislame.forumarabia.com
 
Kapitulli i pastërtisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
feja islame :: Your first category :: fikh-
Kërce tek: