feja islame

Eselamu alejkum. Vellezer muslimane! ne kete forum do te gjeni shum materiale te fese islame.... allahu ju shperblefte!
 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 10 Pyetje-Përgjigje rreth Akides nga Muhamed Et-Temimi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin


Numri i postimeve : 95
Join date : 22/03/2011

MesazhTitulli: 10 Pyetje-Përgjigje rreth Akides nga Muhamed Et-Temimi   Wed Mar 23, 2011 6:52 pm

PYETJA 1 : Cilat jane tre parimet njohja e te cilave eshte obligim per cdo njeri ?
Pergjigja : Njohja e njeriut Zotin e tij,fene dhe te derguarin e Tij.

PYETJA 2 : Kush eshte Zoti yt ?
Pergjigja: Zoti im eshte Allahu I Cili me krijoi mua dhe te gjitha krijesat e tjera me miresine e Tij.Ai eshte I Adhuruari im dhe nuk ka per mua asnje adhurues tjeter pervec Tij.Argument per kete eshte fjala e Tij:”Falenderimi eshte per Allahun Zotin e boterave. “Cdo gje pervec Allahut eshte krijese dhe une jam nje prej tyre.

PYETJA 3 : Cdo te thote fjala Zot ?
Pergjigja : Sunduesi,I Adhuruari Merituesi I adhurimit.

PYETJA 4 : Si dhe nga e njohe Zotin tend ?
Pergjigja : E njoha Ate prej argumenteve dhe krijesave te Tij.E nga argumentet e Tij eshte nata dhe dita ,dielli dhe hena,ndersa nga krijesat e Tij jane shtate qiejt dhe shtate tokat e cdo gje ne to e midis tyre.Argument per kete eshte fjala e Tij:”Nga argumentet e Tij eshte nata dhe dita ,dielli dhe hena,prandaj mos I beni sexhde(adhurim)diellit dhe henes,por bejini sexhde Allahut I Cili eshte Krijuesi I tyre ,nese jeni qe Ate e adhuroni.”,dhe:”Vertete Zoti juaj eshte Allahu I Cili I krijoi qiejt dhe token ne gjashte dite ,pastaj qendroi mbi Arsh.E nata e mbulon me nxitim diten dhe dielli ,hena e yjet I jane nenshtruar urdhrit te Tij.Atij(Allahut)I perket krijimi dhe urdhri.i Madheruar dhe plot begati eshte Allahu Zoti i boterave.”

PYETJA 5 : Cila eshte feja jote ?
Pergjigja : Feja ime eshte Islami dhe Islam do te thote nenshtrimi dhe bindja ndaj Allahut te Vetem.Arguyment per kete eshte fjala e Tij :”Feja e vetme dhe pranuar tek Allahu eshte vetem Islami.”dhe :”Kush kerkon te pasoje fe tjeter ne vend te Islamit nuk do t’I pranohet dhe ne boten tjeter eshte nga te shkaterruarit.”

PYETJA 6 : Mbi c’fare eshte ndertuar kjo fe ?
Pergjigja : Eshte ndertuar mbi pse shtylla: shehadeti(deshmia)senuk ka te adhuruar me te drejte pervec Allahut dhe se Muhamedi eshte rob dhe I derguar I Tij,falaja e namazit,dhenia e zekatit,agjerimi I ramazanit dhe kryerja e haxhit nese eshte e mundshme.

Pyetja 7 : C’eshte imani ?
Pergjigja : Te besosh Allahun,engjejt,librat dhe te derguarit e Tij ,Diten e fundit dhe kaderin(caktimi) i te mires dhe te keqes vetem nga Ai.Argumeni per kete eshte fjalae Tij :”I Derguari besoj ne ate qe u zbrit prej Zotit te tij edhe besimtaret besuan ne te.Te gjithe besuan ne Allahun,engjejt,librat dhe te derguarit e Tij…”

PYETJA 8 : C’eshte ihsani(bamiresia) ?
Pergjigja : Te adhurosh Allahun sikur ti e sheh ,Ate sepse edhe pse ti nuk e sheh Ai te sheh ty.Argumenti per kete eshte fjala e Tij ;”Vertete Allahu eshte me ata qe jane te bindur dhe bamiresa.”

PYETJA 9 : Kush eshte profeti yt ?
Pergjigja : Profeti im eshte Muhamedi I biri Abdullahut I biri Abdulmutalibit I biri I Hashimit .Hashimi eshte nga fisi Kurejsh dhe Kurejshet rrjedhin prej Kenaneve te cilet arabe dhe arabet jane prej pasardhesve te Ismailit djalit te Ibrahimit dhe Ibrahimi eshte prej pasardhesve te Nuhut -alejhim selam -.

PYETJA 10 : Me c’fare u be profet dhe me c’fare u be I derguar ?
Pergjigja : U be profet me fjalen”ikra”lexo dhe u be I derguar me suren El-mudethir
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://fejaislame.forumarabia.com
 
10 Pyetje-Përgjigje rreth Akides nga Muhamed Et-Temimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
feja islame :: Your first category :: pyetje-pergjigje-
Kërce tek: